Rozjaśnij swoją podróż!

TEMPERATURA ŚWIATŁA

Oświetlenie HID jest niezwykle atrakcyjne wizualnie bez względu na wiek pojazdu, a ponadto zwiększa się pole widzenia kierującego pojazdem w warunkach nocnych.

Temperatura światła:

[Rozmiar: 39448 bajtów]

Przednie światła samochodowe powinny mieć barwę białą lub żółtą selektywną. [Rozmiar: 6583 bajtów]Światło białe są używane znacznie częściej, ponieważ zachowują skuteczność w każdych warunkach pogodowych i jest przez to bardziej uniwersalne.

Nie istnieje dokładny naukowy przepis na "światło białe". Biel ma wiele odmian, które z powodu subiektywności wzroku dają podobne odczucia kolorystyczne. Aby określić rodzaj bieli optycy posługują się temperaturą barwową wyskalowaną w kelwinach (K). Skala ta ma zastosowanie także w motoryzacji.Żarówki "białe" mogą emitować światło:
· białe ciepłe (poniżej 3300K)
· białe neutralne (3300 - 5000K)
· białe dzienne (powyżej 5000K)
[Rozmiar: 15595 bajtów]

Jakie żarówki wybrać ? To zależy od celu ich instalacji.

· Światło białe ciepłe emitują konwencjonalne halogeny. Ciepła biel znacznie odbiega od bieli światła dziennego, do której najlepiej przystosowany jest narząd wzroku. Pomimo wysokiej intensywności (luminancji), światło halogenów nie jest najlepszym wyborem dla kierowcy. Ciepłe światło wymaga od wzroku większego wysiłku, zwiększa czas niezbędny na spostrzeżenie przeszkody i szybciej powoduje zmęczenie.

· Światło białe neutralne to kompromis, pomiędzy barwą a intensywnością. Światło takie emitują żarówki z niebieskim filtrem. Filtr powoduje przesunięcie bieli na skali K do wyższych wartości przez pochłanianie części barw składowych, które są w nadmiarze. Powoduje to nieznaczną utratę luminancji, co rekompensuje korzystniejsza barwa. Światło zbliżone do dziennego daje oczom większy komfort. Wzrok łatwiej i szybciej skupia się na obiektach. Jazda jest mniej męcząca i bezpieczniejsza. Żarówki halogenowe o bieli neutralnej to najlepszy wybór dla kierowcy szukającego lepszej jakości przy stosunkowo niewielkim wydatku.

· Światło o bieli dziennej uzyskuje się przez zastosowanie gęstszego filtra. Barwa światła zostaje przesunięta powyżej 5000K w wyniku znacznej redukcji ciepłych barw składowych. Chłodna biel światła dziennego to barwa, przy której wzrok pracuje najwydajniej. Jednak jej uzyskanie z żarówek halogenowych okupione jest zbyt dużym spadkiem luminancji i pogorszeniem warunków jazdy. Żarówki halogenowe o chłodnej bieli światła dziennego 5900K są przeznaczone głównie do zastosowań stylingowych, gdzie liczą się głównie walory wizualne pojazdu. Kierowcy chcący w pełni korzystać z ogromnych zalet światła dziennego powinni zdecydować się na instalację systemu ksenonowego 6000K zapewniającego zarówno korzystną barwę, jak i dużą intensywność światła.

                      3000K                                                   4500K

3000K 4500K
                      6000K                                                   8000K

6000K 8000K

Podsumowując - jeżeli chcesz jeździć bezpieczniej poprzestając na wymianie żarówek - wybierz żarówki z zakresu 3500-5000K. Jeżeli stylingujesz swoje auto i chcesz, aby światło lamp dawało odczucie podobne do ksenonów - wybierz żarówki o bieli 5000-6000K. Jeżeli montujesz system ksenonowy - wybierz zakres 6000K.