Rozjaśnij swoją podróż!

REFLEKTORYPrzeróbka reflektorów

Najczęściej przerabia się światła mijania a światła drogowe pozostawia z klasyczną żarówką halogenową, jednocześnie przerabiając oryginalną instalację tak, aby xenonowe światła mijania nie gasły po włączeniu drogowych (jeżeli nie jest tak oryginalnie).

Możliwa jest oczywiście przeróbka również świateł drogowych (a nawet przeciwmgielnych) ale jest to raczej nieuzasadnione ekonomicznie (po prostu mając xenonowe światła mijania, rzadziej korzysta się z drogowych a przeciwmgielnych wcale się nie używa – własne doświadczenia).

Są oczywiście możliwe przeróbki tylko świateł drogowych lub przeciwmgielnych w przypadku, jeżeli ktoś nie chce ingerować w główne reflektory. Do samochodów sportowych lub terenowych możliwy jest montaż dodatkowych xenonowych reflektorów dalekosiężnych.

Teoretycznie możliwa jest przeróbka każdego rodzaju, ale najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku reflektorów soczewkowych. Efekt przeróbki jest wtedy identyczny z oryginalnymi xenonami sprzedawanymi za dopłatą w fabrycznych samochodach.
Palnik wyładowczy

W Europie powstał standard palników xenonowych (określony regulacją nr 99 Europejskiej Komisji Gospodarczej) i w handlu spotyka się jego dwa rodzaje: D2S do reflektorów projekcyjnych (soczewkowych) i D2R do reflektorów z lustrem parabolicznym (klasycznych). Poza tym spotyka się dużo droższe palniki D1, z wbudowanym zapłonnikiem (częścią przetwornicy). Jeden palnik obsługuje jeden reflektor, nie ma możliwości stosowania go jednocześnie do świateł mijania i drogowych tak jak żarówki dwu-włóknowe H4 (wyjątkiem są projektory przełączane, ale o tym później). Moc palnika D2 to 35W. Trwałość palników jest bardzo wysoka, jedynie z czasem światło zmienia barwę - jednak dzieje się to po stosunkowo długim czasie. Producenci podają żywotność palników na ok. 3000 godzin - to jest 180 tys km przejechanych z włączonymi światłami ze średnią prędkością 60km/h. Nie oznacza to, że po tym czasie trzeba palnik wymienić. Porównując - żarówka halogenowa ma żywotność 350 godzin. W związku ze zmianą barwy po czasie - w przypadku konieczności - powinno się wymieniać palniki parami. W Europie palniki xenonowe produkują głównie firmy: Osram (Xenarc) i Philips.Rodzaje reflektorów

Występują dwa podstawowe rodzaje reflektorów: tradycyjne paraboliczne i projektory soczewkowe. Dawniej jedynym sposobem na poprawne ukształtowanie wiązki światła było zastosowanie klosza z odpowiednio ukształtowaną mozaiką pryzmatów. Ostatnio dzięki zastosowaniu komputerowego projektowania odbłyśnika można było zrezygnować z mozaiki i zastosować gładką szybę. Bardzo wydajne są projektory soczewkowe, które składają się z parabolicznego odbłyśnika, przesłony formującej strumień światła i soczewki skupiającej. Projektory dają silnie skupioną wiązkę światła o wyraźnej granicy światło-cień. Ostatnio w niektórych samochodach stosuje się projektory bi-xenonowe. Pojedynczy projektor (soczewka) spełnia funkcję reflektora mijania, a po włączeniu świateł drogowych elektromagnes przesuwa specjalną przesłonę, odsłaniając część promienia zasłoniętą normalnie dla świateł mijaniaUstawienie reflektorów

Tylko prawidłowo wyregulowane reflektory zapewniają optymalne oświetlenie !!

Wiele samochodów ma złe oświetlenie, choć same w sobie są wyposażone w bardzo dobre lampy. Przyczyna najczęściej leży w niewłaściwym, zbyt niskim ustawieniu reflektorów. Niektóre warsztaty usiłują wyprzedzać fakty i z ostrożności ustawiają granicę światła i cienia zbyt nisko. W ten sposób oświetlenie drogi jest gorsze, a zasięg widzenia kierowcy zostaje wyraźnie zredukowany.

Przy prawidłowym ustawieniu granica światła i cienia wypada dokładnie na wymaganej linii w urządzeniu do ustawiania reflektorów. Nowoczesne reflektory już nie potrzebują „rezerwy” w postaci nieco niższego pozycjonowania. Takie środki zapobiegawcze były normą przed wprowadzeniem regulacji poziomowania lamp, by po załadowaniu bagażnika samochód nie oślepiał innych użytkowników drogi. Dziś praktycznie we wszystkich samochodach można dopasować poziomowanie lamp do stanu załadowania. W reflektorach ksenonowych odbywa się to nawet samoczynnie.

Apelujemy do warsztatów, by na drodze dokładnej regulacji ustawienia lamp wspierały możliwości i rzeczywistą wydajność świetlną nowoczesnych aut. Często niewłaściwe jest też nastawienie pionowe. Często asymetryczna część światła mijania nie oświetla zgodnie z przepisami prawego pasa, a pobocze. Nawet jeśli granica światła i cienia jest właściwa, widoczność zostaje drastycznie ograniczona. Z kolei przesunięcie na lewo, w stronę środka jezdni, powoduje oślepianie innych.

Częstą przyczyną niewłaściwej regulacji reflektorów jest nieprawidłowe ustawienie urządzenia do regulacji lamp. Inne istotne czynniki służące optymalnemu rozkładowi światła to płaskie podłoże zarówno pod samochodem, jak i urządzeniem do ustawiania lamp, prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach i niezaładowany bagażnik. Oczywiście, regulator poziomowania manualnego nastawnika musi być na zerze.

Przepisy

Jeżeli auto fabrycznie montowane ma reflektory xenonowe, to aby przejść proces homologacji powinno być wyposażone w wysokociśnieniowe spryskiwacze lub wycieraczki, i posiadać system samopoziomowania. Dotyczy to jednak homologacji, czyli zatwierdzenia do sprzedaży nowego samochodu.

W przypadku przeróbek przepisy nie mówią nic na temat specjalnych wymagań co do lamp xenonowych. Obowiązujące “Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003 w sprawie zakresu i sposobu kontroli technicznej pojazdów” o reflektorach mówi jedynie o ich ilości, barwie światła, rozmieszczeniu, sposobie przełączania, widocznej granicy światła-cienia, ustawieniu świateł, i sile świecenia.

Nie ma tam rozróżnienia na światła zwykłe i wyładowcze, nie ma też mowy o samopoziomowaniu i oczyszczaniu. Wynika z tego, że dodatkowe systemy nie są wymagane (ale oczywiście możliwe do zainstalowania). O ile system czyszczenia jest dosyć łatwy do zrealizowania i raczej potrzebny (brud zbierający się na szybach reflektorów ogranicza strumień światła i rozprasza go, powodując oślepianie innych), to system samopoziomowania jest bardzo drogi i trudny do zrealizowania. Większość samochodów wyposażonych jest w elektryczny korektor ustawienia świateł w kabinie kierowcy, więc mając świadomość posiadania bardzo silnych świateł, dobrze jest korygować ustawienie w przypadku obciążenia tyłu.

W praktyce reflektory soczewkowe przerobione na xenonowe zewnętrznie, niemożliwe są do odróżnienia od fabrycznych xenonów. Dobrze ustawione nie będą oślepiały!